עץ הדעת

www.ehc.co.il

מהו אימון (Coaching):

"אין האדם טובל פעמיים באותו הנהר" (הפילוסוף היווני הרקליטוס)

 
אימון הנו תהליך - מוגדר, ברור וממוקד מטרה - של דיאלוג בין מאמן ומתאמן, אשר תפקידו העיקרי לסייע למתאמן לממש את הפוטנציאל האישי הגלום בו. כלומר, תהליך זה, משלב את משאביהם של המאמן והמתאמן לשם הובלת המתאמן למצב האופטימאלי עבורו – מצב 'שיא ההצלחה', שבו הוא יחוש שהוא מגשים וממש את עצמו בכל היבטי חייו. רעיון ההגשמה העצמית מבוטא בצורה המיטבית ביותר, בתיאורית מדרג הצרכים של הפסיכולוג ההומניסט - אברהם מאסלו:
"בתוך האדם נמצא לא רק עברו, אלא גם הכיוון אליו יתפתח בעתיד – וזאת יש להגשים".

 

אימון (Coaching) הינו מושג השאול מעולם הספורט ומטרתו 'עבודת צוות' בין מאמן לבין מתאמן. אנו יכולים לראות כי מאמן טוב, יודע לזהות את העוצמות של קבוצתו, יודע לאתר ולחזק את חולשותיה, ויודע ליצור את האווירה הנכונה והתנאים הנכונים להצלחתה. כך גם באימון האינדיבידואלי - המאמן והמתאמן "נכנסים" לתהליך של חקירה ובדיקת ערכיו, צרכיו, רצונותיו, מאוויו וחסמיו של המתאמן, ובניית חזון אידיאלי עבורו.

האימון הוא מערכת יחסים רבת עוצמה, המיועדת לאנשים שרוצים לחולל שינויים חשובים בחייהם. מערכת יחסים שבה כל תשומת הלב מתמקדת במתאמן (בצרכיו, רצונותיו, מאוויו...) ובדרך שיכולה לעזור לקדם אותו להשגת מטרותיו. זהו מסלול שיטתי, מקצועי ורציונאלי הנשען על כלים משמונה דיסציפלינות שונות: פסיכולוגיה, סוציולוגיה, פילוסופיה, ניהול, שיווק, ספורט, הדידקטיקה של המקצוענות ו"מנטורינג".

אימון הוא ריקוד משותף בין המאמן למתאמן, שבמהלכו נעשה מאמץ גדול לקיום תהליך אפקטיבי ובונה שיאפשר לאנשים להסיר את המחסומים בינם לבין המשאבים הרבים שבתוכם, ועל-ידי כך ליצור מצב תודעתי שיוביל להשגת מטרותיו של המתאמן.

"החיים מלאים פוטנציאל בל ישוער...ברוב המקרים המגבלות, כביכול שלנו, אינן אלא ההחלטה שלנו להגביל את עצמנו" (דייסקו איקדה).